TE Connectivity HSA2510RJ, 10 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5041Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA2510RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
Technology
Wirewound
Automotive Standard
No
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Standards/Approvals
RoHS
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 10 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
50 ppm/°C
Technology
Wirewound
Automotive Standard
No
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Standards/Approvals
RoHS
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter