TE Connectivity, 500mΩ 25W Wire Wound Panel Mount Resistor HSA25R50J ±5%
RS Stock No.: 720-5003Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA25R50J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
500mΩ
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
Minimum Temperature Coefficient
-50ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
500mΩ
Power Rating
25W
Series
HSA25
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details