TE Connectivity 6.8 kΩ Wirewound Resistor 11 W 5 % SBCHE116K8J
RS Stock No.: 206-1518Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE116K8J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
6.8kΩ
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
11W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
9mm
Length
50mm
Standards/Approvals
No
Width
10mm
Temperature Coefficient
+200 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
India
Product details
SBC Series 11W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 11W 6.8K
Price on AskingEach (Exc. Vat)
Vishay 6.8kΩ Wire Wound Wirewound Resistor 11W ±5% RWM08456801JB25E1
Price on AskingEach (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Price on AskingEach (Supplied in a Box) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 11W 6.8K
Price on AskingEach (Exc. Vat)
Technical Document
Specifications
Resistance
6.8kΩ
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
11W
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
9mm
Length
50mm
Standards/Approvals
Width
10mm
Temperature Coefficient
+200 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
India
Product details
SBC Series 11W, Axial
RES W/W 11W 6.8K