TE Connectivity 15 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % SBCHE615RJ
RS Stock No.: 206-0824PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE615RJ
Resistance
15Ω
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
SBC
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Box
Specifications
Resistance
15Ω
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
SBC
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial