Texas Instruments CD74ACT240E Octal-Channel Buffer & Line Driver, 3-State, Inverting, 20-Pin PDIP
RS Stock No.: 662-9916PBrand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: CD74ACT240E
brand-logo
View all in Line Interface ICs
Technical Document
Specifications
Logic Family
ACT
Logic Function
Buffer, Line Driver
IC Type
Buffer & Line Driver IC
Number of Channels per Chip
8
Input Type
Single Ended
Output Type
3 State
Polarity
Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
20
Maximum High Level Output Current
-24mA
Maximum Low Level Output Current
24mA
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL
7.8 ns @ 5 V
Dimensions
24.33 x 6.35 x 4.57mm
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Minimum Operating Supply Voltage
4.5 V
Propagation Delay Test Condition
50pF
Product details
74ACT Family, Buffer/Driver, Texas Instruments
Advanced CMOS Logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output CMOS
74ACT Family
View all in Line Interface ICs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tube
Technical Document
Specifications
Logic Family
ACT
Logic Function
Buffer, Line Driver
IC Type
Buffer & Line Driver IC
Number of Channels per Chip
8
Input Type
Single Ended
Output Type
3 State
Polarity
Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
20
24mA
7.8 ns @ 5 V
Dimensions
24.33 x 6.35 x 4.57mm
5.5 V
4.5 V
50pF