Texas Instruments TPS40057PWP DC-DC, Buck Controller 1-Channel 16-Pin, HTSSOP
RS Stock No.: 197-7589Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TPS40057PWP
brand-logo
View all in Voltage Controllers
Technical Document
Specifications
Product Type
Voltage Controller
Sub Type
Buck Controller
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
100kHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
No
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Product Type
Voltage Controller
Sub Type
Buck Controller
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
100kHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
Minimum Input Voltage
8V