Vishay 470 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - MAL213659471E3 Solder
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Lead Pitch
7.5mm
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
135 Aluminium Radial Cap,100V,470uF
Price on AskingEach (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Lead Pitch
7.5mm
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Product details
136 Series
Very low impedance and low ESR