Bosch D-Tect 120 Wall Scanner
RS Stock No.: 144-6648Brand: BoschManufacturers Part No.: 601081303
brand-logo
View all in Stud Finders & Wall Scanners
Technical Document
Specifications
Brand
Bosch
Battery Life
5 h
Battery Type
LR6 AA
Power Source
Battery
Weight
500g
Maximum Operating Temperature
+40°C
Minimum Operating Temperature
-10°C
Model Number p
D-tect 120
Country of Origin
Malaysia
Product details
Bosch DTECT120
Features and Benefits
• Dual power source: 10.8 V or 12 V batteries
• Spot measurement instead of procedural measurement enables detection on extremely small surfaces
• Centre finder: visual direction guidance for precise locating of the object’s centre
• Simple user interface with 3 selection buttons for various measurement scenarios
• Detects objects up to a material depth of 120 mm
• Audible and visual warning signals when objects are detected in the wall
Contents
• Bosch DTECT120
• Alkaline Batteries
• Battery Adapter
• Carton
• Quick-Start Card
Specification
• Max. Depth detection: 120 mm
• Max. Depth detection of live cables: 60 m
• Max. Depth detection of wooden studs: 38 mm
• Accuracy - ± 10 mm
• Automatic deactivation facility, approx. - 5 min
• Power supply - 10.8 and 12 V-LI / 4 x 1.5 V LR6 (AA)
• Length – 206 mm
• Width – 92 mm
• Height – 85 m
• Weight: 490 g
You may be interested in
Bosch D-tect 120 Wall Scanner Battery
Stock information temporarily unavailable.
Bosch D-Tect 120 Wall Scanner
Bosch D-Tect 120 Wall Scanner
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Bosch
Battery Life
5 h
Battery Type
LR6 AA
Power Source
Battery
Weight
500g
Maximum Operating Temperature
+40°C
Minimum Operating Temperature
-10°C
Model Number p
D-tect 120
Country of Origin
Malaysia
Product details
Bosch DTECT120
Features and Benefits
Contents
• Bosch DTECT120
• Alkaline Batteries
• Battery Adapter
• Carton
• Quick-Start Card
Specification
• Max. Depth detection: 120 mm
• Accuracy - ± 10 mm
• Length – 206 mm
• Width – 92 mm