STMicroelectronics 1.5KE400A 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-201
RS Stock No.: 486-4375Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: 1.5KE400A
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
380V
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-201
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
342V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
706V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
14A
ESD Protection
No
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
5.3mm
Length
9.5mm
Standards/Approvals
No
Series
1.5KE
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
Country of Origin
France
Product details
Transil™ TVS Axial Unidirectional 1500W, STMicroelectronics
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
380V
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-201
342V
Pin Count
2
1.5kW
Clamping Voltage VC
706V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
14A
ESD Protection
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
5.3mm
Length
9.5mm
Standards/Approvals
Series
1.5KE
1μA
Automotive Standard
Country of Origin
France
Product details