STMicroelectronics SMP100LC-65 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 485-7096Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: SMP100LC-65
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
65V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
55V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Test Current It
5A
Maximum Peak Pulse Current Ippm
100A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.45mm
Length
4.6mm
Standards/Approvals
No
Series
SMP100LC
Maximum Reverse Leakage Current
2μA
Automotive Standard
No
Product details
Trisil™ for Telecom Equipment Protection, STMicroelectronics
Bidirectional crowbar protection
Low Capacitance
Low Leakage Current
Applications in analogue and digital line cards (xDSL, T1/E1, ISDN)
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
Thyristor surge protector,TISP4080H3BJ
Price on AskingEach (In a Pack of 5) (Exc. Vat)
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
65V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
55V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Test Current It
5A
100A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.45mm
Length
4.6mm